Archív 1993-2011

Žilinskí rotariáni sa 25. novembra stretli so svojimi priateľmi, známymi a sympatizantmi na pravidelnom benefičnom koncerte.
V poradí už 8. koncert poctili svojou prítomnosťou v Dome umenia Fatra aj predstavitelia samosprávy, vyššieho územného celku a samozrejme zástupcovia organizácií, ktoré Rotary klub Žilina podporuje.

Dobrá správa pre našu tohtoročnú zbierku (Dobrakrajina.sk) na biele krídlo. V pondelok 12. 12. 2011 prevzal Marek Adamov od Jozefa Galduna, prezidenta Rotary klubu Žilina, darovaciu zmluvu na 1.000 €, ktorými sa rotariáni rozhodli podporiť náš nový klavír.

Guvernér Tomáš Lang navštívil žilinských rotariánov. Išlo o stretnutie, na ktorom sa prezentovala činnosť klubu a hlavné podporované projekty - Jašidielňa, Autistická škola a tvorivé dielne Stružielka.

Nadácia Krajina harmónie opäť vytvorila zaujímavý priestor na komunikáciu medzi študentmi a hendikepovanými ľuďmi. 22. ročník medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa bol zameraný na naše emócie – radosť, hnev, strach, lásku, odvahu a smútok.

V krásnom prostredí Beskydských hôr v Hornej Bečve v hoteli Duo sa v dňoch 6. – 11. júna 2011 uskutočnil už 18. ročník tradičných Letných táborov Rotary Stružielka. Tieto letné tábory postihnutých detí z Kysuckého osvetového strediska v Čadci a z Muzickej školy v Ostrave vďaka spolupráci Rotary klubov z Ostravy a Žilina a ich plného finančného zabezpečenia si získali už všeobecné uznanie.

Je pre mňa cťou, že Vás môžem privítať na webových stránkach Rotary klubu Žilina.

Žilinskí rotariáni 17. júna 2011 oslávili 15. výročie prijatia klubu do medzinárodnej rotariánskej rodiny. Na mimoriadne vzácnom stretnutí nechýbal ani guvernér československého dištriktu Martin Timr, zástupcovia klubov z Ostravy, Martina, Liptovského Mikuláša.

Medzi projekty žilinských rotariánov v nedávnej dobe pribudla aj spolupráca s OZ Aktívny vozík. Aktuálne sa podarilo pomôcť pri spolufinancovaní elektrického vozíka pani Štulrajterovej.

Rotariánsky ples patrí k vrcholom plesovej sezóny v Žiline. Vyniká svojou priateľskou atmosférou, pestrým programom, príjemnou zábavou a najmä svojim benefičným poslaním. Toho roku sa ples uskutočnil v sobotu 5. februára v hoteli Slovakia a niesol sa v sviatočnom duchu 10. výročia svojho vzniku.

VII. benefičný koncert Rotary klubu Žilina zaznamenal veľký úspech. Už veľký záujem o lístky na toto prestížne podujatie, ktoré boli vypredané týždeň pred samotným koncertom, svedčil o tom, že tento koncert patrí medzi najúspešnejšie kultúrne akcie v našom regióne.

Úradujúci guvernér československého districtu 2240 Martin Timr osobne odovzdal v októbri tohto roku žilinskému rotariánovi Karolovi Herianovi ocenenie Tomáša Baťu „Za zásluhy“. Karol Herian je dlhoročný člen RC Žilina, bývalý prezident a „duša“ klubu . Aktuálne pôsobí ako sekretár. Pri tejto milej príležitosti, ale aj v kontexte blížiaceho sa 15.

Možnosť cestovať, prežiť rok v zahraničí, spoznať nových ľudí, kultúru, získať nezabudnuteľné zážitky a priateľov na celý život či zdokonaliť sa v jazyku. To je len pár atribútov, ktoré stredoškolákom ponúka výmenný program mládeže každoročne organizovaný Rotary Clubmi na celom svete.

Chceš prežiť úžasný rok v Austrálii, Brazílii, Japonsku, Kanade, Kolumbii, Mexiku, Taiwane, Thajsku alebo v USA? Si dobrý študent, vieš aspoň trochu po anglicky a si schopný reprezentovať tvoju rodinu, školu a Rotary v zahraničí ? Vieš sa prispôsobiť iným a nemáš predsudky?
Prihlás sa na výmenný program mládeže, ktorý organizuje Rotary.

Pravdupovediac, odozvy nášho klubu na podujatie zlínskych rotariánov "Návraty ku koreňom" boli spočiatku vlažné, lebo sme si to nevedeli predstaviť o čo sa vlastne jedná a aké to môže byť krásne. Až na výzvy nášho priateľa Zdenka Micháleka sa dvaja naši členovia Marián Faško a Karol Herian s manželkami prihlásili na poslednú chvíľu. Naše prekvapenie bolo však úžasné.

V dňoch 13. – 19. 6. 2010 sa v krásnom prostredí oravskej prírody a v pohostinných priestoroch hotela Tyrapol v Oravskej Lesnej zišli zdravotne postihnuté deti a mládež z Kysúc a Ostravy, pod patronátom RC Žilina a RC Ostrava, aby snívali svoj veľký pestrofarebný sen. Uskutočnil sa tu totiž už 17. Letný tábor Rotary Stružielka 2010.

Koncom mája 2010 zavítala do Žiliny pätica sympatických Američanov. GSE tím zo štátu Maryland tvorili Ed, Marcella, Nick, Daniel a Chris.

Po Prahe a Brne ich pobyt na Slovensku organizovali členovia Rotary klubu Žilina. Po ubytovaní v rodinách nasledoval koncert v Dome umenia Fatra. Na programe bol okrem iných aj nesmrteľný Vivaldi, čo určite obohatilo úvodný vzájomný kontakt.

Prestížna možnosť v priebehu jedného týždňa stretnúť a rokovať v USA s primátormi viacerých miest (napr. Annapolis, Frederick) a najvyššími predstaviteľmi a zamestnancami okresov (Columbia County, MD), zástupcami a pracovníkmi mestských úradov (Washington), lídrami najúspešnejších stredných základných škôl (Maryland), senátormi a reprezentantmi vládnych programov (napr. USAID) nemá každý.

19. apríla 2010 sa uskutočnil II. ročník celodištriktnej súťaže pre handicapované deti, ktorú usporiadal Rotary klub Opava International na čele s pani Medveckou. V tomto roku reprezentoval náš klub zástupca Osvetového strediska v Čadci, člen Stružielky, František Bongilaj so svojim doprovodom. Ako jediný predstaviteľ slovenských Rotary klubov na súťaži získal výborné 3.

V januári 2010 postihlo Haiti silné zemetrasenie. Pomoc pre tento ťažko skúšaný ostrov v Karibskom mori sa začala organizovať po celom svete.

Žilinskí rotariáni sa k pomoci spontánne pripojili finančným príspevkom vo výške 1.125 €, ktorý zaslali na pomoc postihnutej krajine.

Guvernér Rotary dištriktu 2240 František Ryneš 1. marca 2010 navštívil Rotary klub Žilina. Zoznámil sa s aktivitami žilinských rotariánov a vo svojom príhovore hovoril o dlhodobých rotariánskych projektoch – PolioPlus a Nadácii Rotary, venoval sa problematike klubového života, pričom zdôrazňoval najmä rotariánske priateľstvo.

Mariely, Paige a Paul sú na pohľad traja obyčajní študenti Gymnázia Varšavská, ktorých môžete hocikedy stretnúť v palacinkárni, alebo v niektorej z čajovní. Napriek tomu sú však trochu iní, než bežní žilinskí študenti. Všetci traja sú totiž súčasťou výmenného programu, ktorý medzi sebou každoročne organizujú Rotary kluby na celom svete.

Stalo sa už tradíciou, že Rotary klub Žilina každoročne organizuje dve prestížne benefičné podujatia - koncert a ples. V tomto roku sa Benefičný ples Rotary klubu Žilina konal 13. februára v hoteli Slovakia. Zúčastnilo sa na ňom 230 rotariánov a nimi pozvaných hostí zo Žiliny i ďalších miest.

Keď vážna hudba nie je vážna

Tri dni zábavy, radosti, tvorivosti a prekonávania bariér medzi ľuďmi s postihnutím a bez postihnutia priniesol do ulíc Žiliny už 20. ročník medzinárodného festivalu Jašidielňa 2009 (2. - 4. septembra 2009). Hlavným organizátorom podujatia je Nadácia Krajina harmónie v Žiline. Medzi dlhoročných organizátorov a podporovateľov tohto originálneho festivalu tradične patrí aj Rotary Club Žilina.

Začiatkom septembra 2009 spoluzorganizoval žilinský Rotary klub v spolupráci s Dištriktným výborom služby mládeži a Rotexom Orientation meeting pre výmenných študentov, ktorý v školskom roku 2009/2010 pricestovali na Slovensko.

Záplavy, "včely robotnice", karneval či "churrasco"

To všetko zažila počas roka v Brazílii mladá Žilinčanka Lucia Bíziková.

Občas v našom živote nastanú okamihy, kedy si povieme: „To je neskutočné“. Zbystríme naše zmysly a snažíme sa vnímať dej a uveriť skutočnosti. Tieto pocity sme mali počas 5. dní, prežitých pod Chopkom v Krpáčove, kde občianske združenie Aktívny vozík situovalo rekondičný pobyt pre rodiny s postihnutými členmi. Od 26. do 30.

Samotná Stružielka je regionálne špecializované vzdelávacie zariadenie pre zdravotne postihnuté deti a mládež, ktoré aplikuje výchovu, vzdelávanie a integračný proces formou umeleckých postupov. Pracuje od roku 1992 a jej zriaďovateľom je Kysucké osvetové stredisko v Čadci. Navštevujú ju chovanci domovov sociálnych služieb na Kysuciach a deti z rodín.

Ve frýdeckomístecké Řece se uskutečnil netradiční tábor, kde se sjely handicapované děti a mladí lidé ze sociálně slabých rodin z České i Slovenské republiky.

Na dištriktnej Rotary konferencii v Prahe ocenil guvernér Petr Jan Pajas aj žilinských rotariánov. 

Ocenenie Paul Harris Fellow Award - Medailu nasledovníka Paula Harrisa z rúk guvernéra prevzal Václav Kraus.

Slávnostné odovzdanie Matching Grantu v hodnote 550.000 korún, ktorý rotariáni venovali Súkromnej špeciálnej základnej škole pre žiakov s autizmom so sídlom v Žiline-Bánovej, sa uskutočnilo 9.júna 2008. Podujatia sa zúčastnili aj župan Juraj Blanára, primátor Ivan Harman, zástupca veľvyslanca USA Larry Silverman a rotariánsky guvernér Petr Pajas.

Prekonávanie bariér v komunikácii medzi zdravými a zdravotne postihnutými mladými ľuďmi a nadväzovanie vzájomných priateľstiev je cieľom medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa. V prvý septembrový týždeň sa v centre Žiliny uskutočnil už jeho 19. ročník.

Michal Dočolomanský bol pre žilinských rotariánov nezištným priateľom. Jeho bezprostrednosť a ochota pomôcť pri klubových projektoch viedla k tomu, že sa v roku 2001 stal čestným členom klubu.

Žilinskí rotariáni a ich hostia, medzi ktorými boli aj guvernér česko-slovenského rotariánskeho dištriktu Roman Gronský, župan Juraj Blanár a primátor Ivan Harman, uzavreli plesovú sezónu v Žiline. Jašidieňu, Stružielku a Regionálne centrum autistov podporili benefíciou 300 tisíc korún.

ROTARY CLUB ŽILINA už druhýkrát vybavil žilinské základné a stredné školy počítačovými zostavami.

ROTARY CLUB ŽILINA v rámci osláv 100 rokov vzniku hnutia Rotary International vybaví základné a stredné školy 100 počítačovými zostavami.

Rotariánsky rok 2004/2005
V spolupráci s americkým Rotary klubom Bellevue Breakfast boli v rámci matching grantu do základných a stredných škôl v Žiline a okolí dodaných a nainštalovaných 100 počítačov. Hlavnými organizátormi boli John Martinka (RC Bellevue Breakfast) - iniciátorom projektu Antonín Pospíšil (RC Žilina).

Rotariánsky rok 2001/2002
Spoluorganizovanie festivalu hendikepovaných detí a mládeže Jašidielňa. Príspevok RC Žilina bol 125.000 Sk, rotariáni zabezpečili tiež ďalšie donorstvo 50.000 Sk. Organizátormi za klub boli Vladislav Tamáši, Peter Zajac a Karol Herian.

Klub podporil letný tábor Stružielka príspevkom 75.000 Sk. Organizátorom za klub bol Vladislav Tamáši.

Rotariánsky rok 1996/1997
Rotary klub Žilina realizoval projekt Očkovania proti hepatidíte typu A. V ústave pre mentálne a fyzicky postihnuté deti v Oščadnici bolo dvakrát zaočkovaných 180 detí. Príspevok RC Žilina bol 120.000 Sk, rotariáni zabezpečili tiež ďalšie donorstvo 540.000 Sk. Hlavný organizátorom bol Vladimír Oleár.

Klub podporil letný tábor Stružielka.
V septembri 1995 mala nadácia Vakcína na konte už 100.000 Sk. Začala sa príprava seminára o imunológii pod záštitou RC Žilina.

Naplno sa rozbehla podpora projektu Stružielka, na ktorý aj dištrikt 1920 prispel sumou 5.000 švajčiarskych frankov.
Založenie Nadácie Vakcína - projekt celoslovenskej nadácie pre Imunológiu pod záštitou RC Žilina.

Spoločne s RC Ostrava bola dohodnutá spolupráca na projekte Letný tábor Stružielka – podpora tvorivých dielní pre hendikepované deti.