Na 19. Jašidielni sa v Žiline stretlo 300 mladých ľudí

Prekonávanie bariér v komunikácii medzi zdravými a zdravotne postihnutými mladými ľuďmi a nadväzovanie vzájomných priateľstiev je cieľom medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa. V prvý septembrový týždeň sa v centre Žiliny uskutočnil už jeho 19. ročník. V desiatich tvorivých dielňach si mladí ľudia s postihnutím i bez postihnutia vyskúšali, ako sa dá spolu komunikovať, zabaviť sa a nazrieť do histórie mesta. V skupinách, kde boli zdraví aj postihnutí mladí ľudia, sa tvorivo zapojili do voľby mestských práv, navrhli plán mesta, vyrábali ozdoby stredovekým spôsobom. Na Mariánskom námestí pripravili aj tradičný jarmok.

Tohtoročnej Jašidielne sa zúčastnilo takmer 300 účastníkov z viac ako 40 rôznych zariadení siedmich štátov - Slovenska, Česka, Nemecka, Talianska, Slovinska, Nórska a Poľska, ale aj 200 dobrovoľníkov zo stredných a vysokých škôl, ktorí pripravujú program, alebo sprevádzajú účastníkov počas celého festivalu. Ako uviedol žilinský primátor Ivan Harman, ktorý nad podujatím prevzal záštitu: „Z festivalu sa stala rodinná akcia, na ktorú sa Žilinčania tešia a radi ju podporujú. Jašidielňa je podujatie, ktoré reprezentuje naše mesto nielen doma, ale aj v zahraničí.“

Na Jašidielni okrem iných vystúpili herečka a moderátorka Patrícia Garajová, mladí remeselníci z Malaciek, speváci z Brna, Cech rytierov Terra de Selinan, hudobníci Remont Pompu z Gdanska, Pinezka – mím a klaun so svojou skupinou z Gdanska, žilinská hudobná skupina Swan Bride a Slovak Young Swing Generation.

„V súvislosti s oslavami 800. výročia prvej písomnej zmienky bola tohtoročná Jašidielňa orientovaná na spoznávanie histórie Žiliny. Absolútnou novinkou bolo zastavenie času – happening,“ uviedla organizátorka festivalu Soňa Holúbková - predsedníčka správnej rady nadácie Krajina harmónie a duša Jašidielne.

Hlavným organizátorom podujatia je Nadácia Krajina harmónie a dlhoročným spoluorganizátorom a podporovateľom je žilinský Rotary klub. Okrem priamej finančnej podpory 150 tisíc korún, zabezpečili žilinskí rotariáni aj ďalšiu finančnú a materiálnu pomoc dosahujúcu takmer 250 tisíc korún.

„Sme veľmi radi, že náš Rotary klub je už dlhé roky pri organizácii takéhoto skvelého podujatia, ktoré je unikátom nielen na Slovensku ale v celej Európe,“ hovorí Vasil Dorovský, prezident RC Žilina a dodáva: „Spolupracovať s tak skvelými ľuďmi, ako sú ľudia okolo Jašidielne, je pre nás rotariánov cťou a veľkým obohatením.“

„Jašidielňa je spolu s letným táborom Stružielka a autistickou školou jedným z nosných projektov Rotary klubu Žilina“ hovorí Karol Herian, ktorý sa v klube venuje projektu Jašidielňa a uzatvára „Za úžasné považujem to, že Rotary a členov nášho klubu poznajú nielen organizátori, ale aj celý rad postihnutých detí, ktoré v rotariánoch vidia dobrých ľudí, ktorí im nezištne pomáhajú uzatvára. Práve toto naše priateľstvo,ľudská pomoc a porozumenie pre postihnuté deti je to najdôležitejšie, čo im môžeme dať. Obohacuje to nielen postihnuté deti, ale aj nás samotných.“

Jašidielňa 2008