Orientation meeting Strečno 2009

Začiatkom septembra 2009 spoluzorganizoval žilinský Rotary klub v spolupráci s Dištriktným výborom služby mládeži a Rotexom Orientation meeting pre výmenných študentov, ktorý v školskom roku 2009/2010 pricestovali na Slovensko.

Zúčastnilo sa ho viac ako 30 inboundov z Brazílie, Japonska, Kanady, Mexika, USA. Jeho zmyslom bolo oboznámiť a prediskutovať pravidlá študenstkých výmien a prvýkrát sa spolu stretnúť.

V rámci Orientation meeting sa uskutočnilo tiež rokovanie Dištriktného výboru služby mládeži a stretnutie vedúcich služieb mládeže (YEO) z celého Slovenska.

 

Noví výmenní študenti v našom dištrikte

Veľké skupinové „Vitajte na Slovensku a v Česku“ bolo po prvýkrát vyslovené všetkým novým prichádzajúcim výmenným študentom (inboundom) v Dištrikte 2240 na prvom Orientation meetingu. Ten sa uskutočnil počas víkendu od 4. do 6. septembra 2009 v stredisku internátnej prípravy ŽSR v obci Strečno pri Žiline.

Registráciu a uvítanie, ako i priebeh celého víkendu mali organizačne na starosti členovia slovenského a českého Rotexu pod vedením Lucky Bízikovej a Riša Kondáša. Náš dištrikt bude tento rok na ročnom pobyte hostiť spolu 61 študentov z USA, Kanady, Mexika, Brazílie, Thajska, Austrálie a po rokoch aj z Japonska a Tchaj-wanu. Bohužiaľ, kvôli problémom so získaním víz na stretnutie nemohli prísť Američan Francesco Amarotico a Thajčanka Nitchakan Karanant. V 14 slovenských kluboch bude 35 a v 14 českých 26 študentov.

V piatok večer – po otvorení akcie DG Frantom Rynešom - mali výmenní študenti možnosť sa vzájomne zoznámiť a zabaviť počas kolektívnych hier, ktoré pre nich pripravil Rotex. Sobotné dopoludnie sa, naopak, nieslo v trošku serióznejšom duchu. Hneď po raňajkách čakal na inboundov jazykový test na overenie ich domácej jazykovej prípravy. Po ňom nasledovala prezentácia o Česku a Slovensku v podaní Štěpána Skořepu a Riša Kondáša. Aďa Bačinská potom študentov oboznámila so syndrómom kultúrneho šoku, jeho príznakmi a následkami a poradila im, ako prežiť v nových podmienkach. Na záver dopoludňajšieho programu predseda dištriktného výboru služby mládeži Ján Kriška z RC Bratislava oboznámil inboundov s pravidlami výmeny a ich detailným výkladom.

Popoludnie bolo pre študentov už voľnejšie – najprv mali možnosť pokochať sa krásami prírody z hladiny najdlhšej slovenskej rieky, rieky Váh, a to pri splave na tradičných drevených pltiach. Ako dozor a prípadná záchrana šiestich pltí s inboundami a rotexákmi splavoval Váh na kajaku aj rotarián-vodák Marek Skalický z RC Trutnov. Po viac než hodinovej plavbe po Váhu nasledoval výstup na hrad Strečno. Prehliadka hradu spojená s odborným výkladom bola pre všetkých nevšedným zážitkom. Chvalabohu, dopoludňajší dážď popoludní vystriedalo celkom príjemné počasie. Po vyčerpávajúcom dni a dlho očakávanej večeri sa inboundi mohli do sýtosti vyšantiť na diskotéke, ktorá skončila až po polnoci

Nedeľné ráno prebiehalo vo voľnom tempe. Študenti boli oboznámení s prácou v databáze používanou v SM D-2240, dostali posledné pokyny od zástupcov Rotary a Orientation Meeting bol slávnostne ukončený. Záverečné poďakovanie DVSM patrilo najmä Rotexu za skvelú prácu počas celého víkendu, rotariánskym funkcionárom za plodné zasadania a aktivitu a výmenným študentom za vzorné správanie a disciplínu.
A ako sa víkend páčil tým, ktorým bol určený? Za všetkých vyjadrenie študentky Paige z Kanady, t.č. v Žiline: „Bola to veľmi dobrá akcia. Priestory mítingu boli veľmi vhodné na takúto akciu a boli celé len pre nás. Jedlo bolo fajn a aj ubytovanie sa mi páčilo. Bývať na izbe so študentkami z iných krajín je dobrý spôsob ako spoznať nových kamarátov. Rafting na Váhu sa mi veľmi páčil, bola to zábava a mohli sme vidieť naozaj veľa nádherných scenérií. Aj hrad bol „cool“. A disco? Tiež fajn, aj keď je veľmi ťažké vybrať takú hudbu, aby rovnako vyhovovala ľudom z toľkých rôznych kultúr. Prednášky ale mohli byť radšej večer po príchode, vtedy naša pozornosť bola väčšia. Keďže v piatok sme sa všetci rozprávali dlho do noci, na druhý deň sme boli „trocha“ nevyspatí. Rotexáci nám celý víkend veľmi pomáhali a bolo naozaj super rozprávať sa s nimi a počúvať skúsenosti z ich výmenného pobytu. Škoda, že sme nestrávili viac času s rotariánmi. Zdali sa mi byť vzdialení a zaneprázdnení počas celého víkendu. Stačilo by, keby sme mali možnosť s nimi podebatovať neformálne po pol hodinke medzi programom a spoznať sa navzájom. Ale aj tak to bol fantastický víkend. Ďakujem všetkým za čas a úsilie, ktoré ste nám venovali. Naozaj sa mi v Strečne veľmi páčilo.“ A Američania Frank a Angela stručne dodávajú: „I loved it!“

Lucia Bíziková/Rotex

 

Ani rotariáni nezaháľali

Orientation meeting v Strečne využili naplno aj funkcionári Rotary, ktorí sa venujú službe mládeži. Dištriktný výbor služby mládeži (DVSM) zvolal na sobotu poradu klubových funkcionárov SM spojenú so školením a inštrukciami pre ďalšiu sezónu výmenných pobytov.

Už v piatok podvečer zasadalo Predstavenstvo DVSM za účasti DG Františka Ryneša. Neskôr členovia DVSM spolu s DG aj s DGE Martinom Timrom a DGN Tomášom Langom riešili otázky súvisiace s certifikáciou programu, zjednotením postupov vo všetkých kluboch, požiadavkami na hosťujúce kluby. Takisto sa vyriešil aspoň sčasti nedostatok pracovníkov na úrovni dištriktu a pre budúcu sezónu sa našli (najmä na Slovensku) dobrovoľníci ochotní pracovať v DVSM.

V sobotu dopoludnia nasledovala diskusia zástupcov klubov s DVSM. Prítomnosť súčasného i nasledujúcich dvoch dištriktných guvernérov dosvedčovala, že práca služby mládeže má plnú podporu vedenia dištriktu a že výrok DG „Služba mládeži je vlajkovou loďou dištriktu“ nie je len frázou, ale skutočným ocenením práce SM. V diskusii zúčastnené kluby deklarovali stotožnenie sa s novými, náročnejšími požiadavkami najmä pre hosťovanie študentov a takisto podporili nový harmonogram výberu študentov pre výmenný rok 2010 - 2011. Potom nasledovalo preberanie dokumentácie od klubov pre certifikáciu programu výmen. Kluby museli doložiť všetky dokumenty podľa inštrukcií Rotary International, inak sa v budúcnosti nebudú môcť zúčastňovať programu. Stav dokumentácie DVSM hodnotil ako uspokojivý a poskytol klubom dodatočný termín na odstránenie nedostatkov. Popoludní prebehlo školenie funkcionárov z klubov k programu dlhodobých i krátkodobých výmen a tiež k práci s databázou RYEDB, ktorá odbúra veľa administratívy v práci klubov i dištriktu. Počas prednášok i cez prestávky bolo dostatok priestoru na podelenie sa o skúsenosti z práce, čo najmä pre začínajúcich funkcionárov bolo veľkým prínosom. Po celodennej práci niektorí rotariáni odcestovali domov a ostatní namiesto diskotéky s inboundami dali prednosť sledovaniu futbalového zápasu Slovensko – Česko o postup na MS 2010 v televízii v miestnom bare. Tu sa znovu potvrdilo, že spojenie služby mládeži v oboch republikách a obnovené spoločné akcie majú pozitívny efekt. Sledovanie futbalu zmiešaným česko-slovenským publikom malo totiž úplne inú atmosféru. Výsledná remíza napokon uspokojila rotariánov z oboch republík. Najbližšie spoločné stretnutie pracovníkov SM z oboch republík bude 27. – 29.11.2009 v Kroměříži, kde bude aj dištriktné kolo výberu výmenných študentov pre rok 2010 - 2011.

Ivan Lamoš/DSVM

Orientation meeting Strečno 2009