GSE tím z Marylandu v Žiline

Koncom mája 2010 zavítala do Žiliny pätica sympatických Američanov. GSE tím zo štátu Maryland tvorili Ed, Marcella, Nick, Daniel a Chris.

Po Prahe a Brne ich pobyt na Slovensku organizovali členovia Rotary klubu Žilina. Po ubytovaní v rodinách nasledoval koncert v Dome umenia Fatra. Na programe bol okrem iných aj nesmrteľný Vivaldi, čo určite obohatilo úvodný vzájomný kontakt.

Druhý deň bol v znamení získavania skúsenosti na Žilinskej univerzite, na Krajskej prokuratúre, na stretnutí so zástupcom vydavateľa ekonomickej literatúry a poobede sa všetci presunuli do alternatívneho kultúrneho centra Stanica Žilina – Záriečie. V piatkový večer sa hostí ujali naši mladí z Rotaractu.

Víkend sme prežili na hrebeni Malej Fatry, kde silu celkového zážitku z magických hôr napriek slnečnému jarnému obdobiu umocňovala prítomnosť snehu. Po skvelej túre sa turisti premiestnili na klubový guláš, milú každoročnú akciu, ktorú tento rok spestrili aj naši americkí priatelia. V neformálnej atmosfére prevládala dobrá nálada, radosť z gastronómie a spevu pri gitare.

V nedeľu bol voľný program - čas strávený v rotariánskych rodinách. Pobyt finišoval návštevou Okresného súdu v Čadci a stretnutím s primátorom Žiliny, prehliadkou Starej radnice a inšpiratívnymi rozhovormi s odborníkmi, ktorí sa zaoberajú verejnou správou, samosprávou, komunálnou politikou, marginalizovanými skupinami, osobnostným rozvojom a manažérskymi zručnosťami.

Pred záverečnou prezentáciou GSE tím spoznal Agentúru podporných služieb a Nadáciu Krajina Harmónie. S nadáciou RC Žilina dlhoročne spolupracuje na medzinárodnom festivale tvorivosti a fantázie Jašidielňa. Ľudia, ktorí pracujú na začlenení hendikepovaných do bežného života a tvorivého procesu predstavili aj projekt Chráneného bývania.

Ed, Nick, Marcella, Dan a Chris zanechali u nás v Žiline veľmi dobrý dojem. Veríme, že na mesto pod Dubňom budú spomínať s radosťou, a že im získané skúsenosti pomôžu v ďalšom profesionálnom ale aj osobnom živote. Každá minca má dve strany a ani my sme „neobišli naprázdno“.

Spoznali sme zaujímavé osobnosti, ich prítomnosť osviežila aj náš klubový život a možno viac ako pri bežných mítingov sme si uvedomili vytvorenú synergiu a hodnotu priateľstva.

foto: Vlado Mošat

GSE tím z Marylandu v Žiline 2010