Rotary klub hľadá "kultúrnych vyslancov Slovenska"

Možnosť cestovať, prežiť rok v zahraničí, spoznať nových ľudí, kultúru, získať nezabudnuteľné zážitky a priateľov na celý život či zdokonaliť sa v jazyku. To je len pár atribútov, ktoré stredoškolákom ponúka výmenný program mládeže každoročne organizovaný Rotary Clubmi na celom svete. Keďže sa blíži termín uzávierky prihlášok na budúci školský rok 2011/12, zistili sme pre vás o týchto študijných pobytoch viac.

Rotary Club v Žiline organizuje pre stredoškolákov dlhodobé študentské výmeny Rotary International už od roku 1995 a doteraz sa ich zúčastnilo asi 35 mladých ľudí zo Žiliny. Prebiehajú recipročne, čiže do rodiny žiaka, ktorý na 9 mesiacov vycestuje študovať do zahraničia, prichádza bývať zahraničný študent. Ten chodí celý školský rok do slovenskej školy a je povinný učiť sa náš jazyk. Počas svojho pobytu vystrieda tri rodiny. Rovnako je to aj so Slovákmi, ktorí odídu do zahraničia.

Žilinských stredoškolákov vieme umiestniť do rodín v Austrálii, Brazílii, Japonsku, Kanade, Kolumbii, Mexiku, Taiwane, Thajsku alebo v USA. Účelom je kultúrna výmena – spoznanie kultúry, histórie, jazyka príslušnej krajiny. Nechceme, aby naši študenti vo svete ostali, ale aby sa tam niečo nové naučili, a to potom priniesli domov na Slovensko. Ich úlohou je reprezentovať svoju rodinu, mesto, krajinu a náš klub vo svete. Sú takými kultúrnymi vyslancami Slovenska, preto musia byť aj komunikatívni a flexibilní. Keď sa vrátia, sú samostatnejší, rozhľadenejší a viac vyzretí, jednoducho ich to veľmi obohatí,“ vysvetľuje vedúci študentských výmen v Rotary Clube Žilina Miroslav Znášik.

Rovnaký proces prebieha aj v našom meste. Do Žiliny už pred začiatkom školského roka pricestovali tri zahraničné stredoškoláčky (dve z USA a jedna z Brazílie), ktoré budú celý školský rok navštevovať Gymnázium Varšavská a spoznávať Slovensko. „Už v 90-tych rokoch tieto návštevy zahraničných študentov splnili svoj účel a ľudia prestali mať o Slovensku predstavu zaostalej krajiny. Dnes už mladí ľudia, ktorí k nám prichádzajú, vedia, že idú do vyspelej a kultúrnej republiky. Aj keď isté stereotypné predstavy stále vo svete pretrvávajú. My ukazujeme výmenným študentom reálny život v našom štáte,“ dopĺňa Miroslav Znášik.

Podmienkou účasti je vek od 16 do 18 rokov v čase odchodu na pobyt, teda v auguste 2011. Uzávierka prihlášok je 20. septembra, pričom klub spomedzi záujemcov vyberie dvoch až troch študentov. „Vyberáme skutočne tých najlepších, ktorí sú nielen dobrí v angličtine a majú výborný prospech, ale aj v niečom vynikajú, majú talent a vedia nám pri osobnom pohovore zdôvodniť, prečo chcú ísť práve do tej konkrétnej krajiny. Tam stretnú na klubových stretnutiach ďalších výmenných študentov z celého sveta,“ upresňuje vedúci projektu.

Rozdielom medzi pobytmi sprostredkovanými rôznymi agentúrami a Rotary Clubom je, že Rotary všetko vybavuje bezplatne. „Robíme to ako vec cti a služby mladým. Študenta to stojí len cestovné náklady a poistenie, o všetko ostatné sa postará hostiteľská rodina a Rotary Club. Vhodné rodiny vo svete vyberajú miestni rotariáni a oni zaručia, že to budú slušní ľudia. Účastníci pobytu – študenti ani rodiny, pritom nemusia byť členmi nášho klubu,“ dodáva rotarián Oldřich Kovář zo Žiliny.

Zároveň vyzýva mladých ľudí z nášho mesta a okolia, ktorí vedia komunikovať v angličtine a túžia spoznať rovesníkov zo zahraničia, aby sa prihlásili na nižšie uvedený mail. Klub ich zoznámi s dievčatami, ktoré sú momentálne na pobyte v Žiline. „Sú to veľmi aktívne študentky, baví ich tanec, beh a dokonca sa venujú ženskému futbalu. Chceme im pomôcť nájsť si tu čím skôr priateľov alebo ľudí s rovnakými záujmami. Cez svojich rovesníkov sa ľahšie socializujú a objavia život slovenských teenagerov. Môžu sa s nimi napríklad vybrať do kina alebo na prechádzku a veľa sa naučiť o kultúre toho druhého,“ uzatvára Kovář.

Viac o podmienkach, kritériách a samotných pobytoch sa dozviete na www.rotary-zilina.sk. Prihlášky posielajte do 27. septembra na adresu youth@rotary-zilina.sk

Snímka Rotary Club Žilina
Zdroj: Žilinský večerník