Group Study Exchange - Otvorené dvere do zákulisia

Prestížna možnosť v priebehu jedného týždňa stretnúť a rokovať v USA s primátormi viacerých miest (napr. Annapolis, Frederick) a najvyššími predstaviteľmi a zamestnancami okresov (Columbia County, MD), zástupcami a pracovníkmi mestských úradov (Washington), lídrami najúspešnejších stredných základných škôl (Maryland), senátormi a reprezentantmi vládnych programov (napr. USAID) nemá každý.

Vďaka medzinárodnému programu Rotary International a podpore Rotary klubu Žilina som v máji 2010 dostal šancu stretnúť sa v štáte Maryland a vo Washington D.C. s ľuďmi pracujúcimi v rovnakej profesionálnej oblasti a mnohokrát na presne tej istej pozícii ako ja. Boli mi otvorené dvere do zákulisia a zároveň centra diania americkej výkonnej politiky verejnej a štátnej správy. Diskusie o spoločných problémoch, vzájomná inšpiratívna výmena know-how, príkladov a najúspešnejších stratégií, dôležité stretnutia s top manažérmi v tejto oblasti prinášajú svoje ovocie. Američania sú otvorení a vedia zdieľať skúsenosti, na ktorých tvrdo pracovali niekoľko rokov. Okrem poznatkov a cenných kontaktov je pre mňa veľmi dôležité, že si so sebou, okrem množstva zážitkov, odnášam plnú hlavu konkrétnych nápadov, ktoré sa dajú realizovať v našich podmienkach a konkrétne v Žiline.

Niekedy je lepšie vycestovať a stretnúť tých správnych ľudí, aby človek nemusel vymýšľať už vymyslené a praxou preverené stratégie. Chcem zdôrazniť aj fakt, že nešlo o jednostrannú výmenu. Presvedčil som sa o tom, že mnohokrát máme čo ponúknuť. Možno aj preto v Annapolise diskutujú o uzavretí oficiálneho partnerstva s mestom Žilina, vo Washingtone začali moji noví priatelia “fundraisingové” aktivity pre podporu mladých slovenských a zahraničných umelcov a vo viacerých amerických rodinách balia kufre, aby navštívili Slovensko.

Róbert Blaško - člen GSE teamu

Group Study Exchange - Otvorené dvere do zákulisia 2010