20. Jašidielňa oslavovala tvorivosť a 20. storočie

Tri dni zábavy, radosti, tvorivosti a prekonávania bariér medzi ľuďmi s postihnutím a bez postihnutia priniesol do ulíc Žiliny už 20. ročník medzinárodného festivalu Jašidielňa 2009 (2. - 4. septembra 2009). Hlavným organizátorom podujatia je Nadácia Krajina harmónie v Žiline. Medzi dlhoročných organizátorov a podporovateľov tohto originálneho festivalu tradične patrí aj Rotary Club Žilina. „Čo sa týka našich projektov, Jašidielňa je pre nás takou vlajkou loďou. Každoročne sa tešíme na jej priateľskú atmosféru, so záujmom sledujeme tvorivé dielne, ale nenechávame si ujsť ani spontánnu prípravu festivalu,“ uviedol Ladislav Benčík - prezident žilinského Rotary klubu.

Neformálna atmosféra festivalu tvorivosti a fantázie má prispieť k prekonávaniu prekážok v komunikácii medzi zdravými a postihnutými mladými ľuďmi a nadväzovaniu vzájomných priateľstiev. „Jubilejná Jašidielňa oslavovala a pripomínala najlepšie momenty 20. storočia. V dvanástich tvorivých dielňach mladí ľudia s postihnutím a bez postihnutia stretli Alberta Einsteina, bola možnosť zacvičiť si spartakiádu, vypočuť si beatový koncert, odprevadiť Jurija Gagarina či Lajku do vesmíru. Vrcholom prvého večeru festivalu bola hudobná skupina The Backwards alias The Beatles,“ povedala Soňa Holúbková - riaditeľka Nadácie Krajina Harmónie.

Na 20. ročník Jašidielne sa prihlásilo 250 účastníkov z viac ako 34 rôznych zariadení a 8 štátov (Slovensko, Česko, Nemecko, Slovinsko, Maďarsko, Poľsko, Arménsko a Brazília) a 150 dobrovoľníkov zo stredných a vysokých škôl, ktorí pripravujú program, alebo sprevádzajú účastníkov počas celého festivalu. „Jašidielňa je pre mňa osobne predovšetkým sviatkom človečiny,“ skonštatoval primátor Žiliny Ivan Harman, ktorý mal nad akciou záštitu, a ktorý prijal festivalovú delegáciu priamo v priestoroch Starej radnice.

Počas dvadsiatich rokov sa na Jašidielni vystriedalo 4014 účastníkov, 2709 dobrovoľníkov a 275 lektorov 209 tvorivých dielní. „Vystúpilo nám množstvo hudobných skupín vo všetkých kultúrnych zariadeniach v meste, festival navštívilo 50 vzácnych hostí a osobností, medzi nimi veľvyslanci a umelci. Fantázia víťazila nad rozumom a zapojili sa aj občania mesta a sponzori,“ uviedla Soňa Holúbková.

Žilinskí rotariáni podporili Jašidielňu sumou 3000 eur. „Pomáhali sme aj organizačne, niektorí naši členovia prispeli ešte osobne alebo poskytli materiál. Už teraz sme zvedaví na ďalší ročník a všetkých pozývame na budúci rok do Žiliny. Jašidielňu jednoducho treba zažiť,“ dodal L. Benčík.

Jašidielňa 2009