Jašidielňa 2012

Tradičná Jašidielňa, ktorá na 3 dni rozveselila celú Žilinu, sa uskutočnila 5-7.9.2012. Hlavná téma bola „Po stopách Odysea“Hlavným organizátorom je Nadácia krajiny harmónie a tradičným spoluorganizátorom je Rotary klub Žilina.

Na Jašidielni po stopách Odysea

„Nebojte sa, choďte, plávajte! Poseidón vás ochráni," takto sa Soňa Holúbková, riaditeľka nadácie Krajina harmónie, prihovorila všetkým účastníkom medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie. Ľudia s postihnutím i bez postihnutia sa vydali na Odyseovu púť. 23. Jašidielňa bola o zdolávaní prekážok a o spoločnej ceste v pätách antického hrdinu a jeho dobrodružstiev.

Rotary klub Žilina sa okrem finančnej podpory aj aktívne Jašidielne zúčastňuje. Tohto roku to bola aj príležitosť bližšie sa zoznámiť s novými výmennými študentmi a ukázať festival poľským priateľom z RC Jarosław, ktorí navštívili naše mesto. Dôležitou súčasťou celej akcie sú aj stretnutia v uliciach a na námestiach, integrácia postihnutých ľudí do každodenných životných situácií, spontánne stieranie akýchkoľvek rozdielov a hraníc.

„Záver bol pod taktovkou francúzskeho režiséra a účinkujúci divadelníci boli zo Slovenska, Čiech, Talianska a Portugalska. Pri príležitosti šťastného návratu Odysea sa na námestí predstavili všetky tvorivé dielne a zatancovali sme si vo swingovom rytme. Posledný deň sa vydaril tak ako celý 23. ročník," skonštatovala Soňa Holúbková.

Na tohtoročnú Jašidielňu sa prihlásilo takmer 220 účastníkov z rôznych štátov (Slovensko, Čechy, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Taliansko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko) a 150 dobrovoľníkov zo stredných a vysokých škôl. A keďže nikto nie je doma prorokom, tak sme sa na pocity a dojmy opýtali niekoho spoza hraníc. Tu je odpoveď Steph z Írska: „Najkrajšia na celom festivale je podľa mňa jeho atmosféra. Každý tu pomáha, ako len vie a za to je odmenený zábavou. Najviac sa mi páčila Trójska vojna na veľkom námestí. Ľudia z ulice aj z Jašidielne sa s absolútnym nadšením zapojili do hádzania handrových gúľ z „hradieb“ a zápasov s mečmi. Za všetko hovorili úsmevy na ich tvárach.“

Jašidielňa

Jašidielňa 2012 - fotografie