Aktívne vozíky rúcali hranice ľudských schopností

Občas v našom živote nastanú okamihy, kedy si povieme: „To je neskutočné“. Zbystríme naše zmysly a snažíme sa vnímať dej a uveriť skutočnosti. Tieto pocity sme mali počas 5. dní, prežitých pod Chopkom v Krpáčove, kde občianske združenie Aktívny vozík situovalo rekondičný pobyt pre rodiny s postihnutými členmi. Od 26. do 30. augusta pritúlila Chata Biotika 72 ľudí, ktorí si v lone krásnych slovenských hôr túžili oddýchnuť a načerpať novú energiu.

Málokto tušil, že všetku organizáciu zabezpečovali dve krehké, no húževnaté a cieľavedomé mladé dámy Katarína Štulrajterová a Zuzana Malecká. Na ich pleciach bolo zmenežovanie celého podujatia a neskutočné na všetkom je skutočnosť, že dievčatá sú vozíčkarky s ťažkým postihnutím. Dokázali si však vytvoriť skupinku spolupracovníkov, ktorí pomáhali tam, kde to s vozíkom naozaj nešlo.

Aktívny vozík má bohaté skúsenosti s organizovaním pobytov pre imobilných, veď za 10 rokov svojej existencie má na konte 7 podujatí na Slovensku a rovnako 7 v zahraničí. O tom, že organizácia realizuje podobné aktivity sa Jozef Galdun z Rotary Clubu Žilina dozvedel náhodou a v tomto roku bol klub hlavným podporovateľom akcie Krpáčovo. Pre mnohých ťažko telesne, no i mentálne postihnutých je finančne neúnosné absolvovať podobný pobyt. „Našim cieľom je prinášať radosť k tým, pre ktorých je pobyt v horách len snom, v čom nám výrazným spôsobom pomohol Rotary Club Žilina darom v hodnote 3.319 Eur“, povedal nám Peter Grňa, predseda občianskeho združenia.

Možnosť prežiť na vlastnej koži prekonávanie bariér medzi postihnutými a „zdravými“ bola pre všetkých účastníkov zážitkom. Celú výnimočnú atmosféru vystihla podpredsedníčka občianskeho združenia Katarína Štulrajterová slovami: „Pohľad na hrajúcich sa rodičov s ich ratolesťami nás napĺňa pocitom, že sme pomohli týmto ľuďom aspoň na chvíľu zabudnúť na každodenný stres, starosti a povinnosti. Hviezdami celej akcie boli, sú a budú postihnuté deti, ktorým bola venovaná najväčšia pozornosť. Ich zapájanie sa do aktivít a spokojné úsmevy sú najväčšou odmenou pre všetkých, ktorí sa zaslúžili o to, že sme sa na Krpáčove mohli stretnúť“.

O aktívnych vozíkoch a zážitkoch z aktivít i ciest by sa dali písať romány, tak spomeňme aspoň tvorivé dielne či športové hry a súťaže, poskytujúce priestor na realizáciu aj najťažšie postihnutých. Pohladením tela i duše bola vírivka, sauna, masáž i fitnes, prístupné pre mobilnejších a počas horúcich letných dní i večerov sa nezabúdalo na prechádzky v zdravom horskom prostredí. Cieľom výprav bola Triangoška, Bystrianska jaskyňa, Čiernohronská železnička či blízke jazero.

To je neskutočné – hovorili sme si v nedeľné predpoludnie, kedy sa pobyt končil a nastal čas rozlúčky. Vznikli mnohé priateľstvá, objavilo sa i pár sĺz, no rovnako i sľub organizátoriek, že: „O rok to tu roztočíme opäť!" Tak už dnes sa tešíme na stretnutia a ďalšie rúcanie bariér a predsudkov. Za možnosť prežiť tie tohtoročné zážitky ešte raz ĎAKUJEME.

Peter Grňa, Aktívny vozík, o.z.

Fotoalbum Aktívny vozík 2009