Zem šťastných ľudí

Rotary klub v Žiline a Rotary klub v Ostrave už 21 rokov spolufinancujú Rotary Letný tábor Stružielka pre zdravotne postihnuté deti a mládež z Kysuckého osvetového strediska v Čadci (chovanci domovov sociálnych služieb, žiaci špeciálnej školy a deti z rodín) a postihnuté deti z Muzickej školy v Ostrave.

Zabezpečenie tohto Letného tábora je jedným z nosných projektov RC Žilina a RC Ostrava. V tomto roku sa uskutočnil 8. - 14. júna na slovenskej strane na Makove. Tábora sa zúčastnilo 21 detí zo Slovenska a 21 detí z Českej republiky spolu so svojim pedagogickým sprievodom. Hlavným organizátorom bol Janko Ďurica z Kysuckého kultúrneho strediska a Miloslava Soukupová z Muzickej školy v Ostrave. Letný tábor sa niesol v znamení výzvy „Hľadáme zem šťastných ľudí“.

Hlavným cieľom pobytu zdravotne postihnutých bola sociálna a kultúrna integrácia detí z rôzneho prostredia, a to formou umeleckých aktivít a hier. K tomuto účelu slúžili počas tábora 4 tvorivé dielne: dramatická, výtvarná, hudobná a pohybová, pričom sa deti vystriedali v každej z nich. Počas tábora mali bohatý športový a kultúrny program, rôzne súťaže a spoločenské zábavy.

Každý z doterajších táborov finišoval divadlom so všetkými účastníkmi tábora. V minulosti to boli predstavenia na motívy rozprávok alebo ľudových tradícií. V tomto roku účastníci tábora pripravili pre nás rotariánov a rodičov vystúpenie na tému slávnej knihy Antoine de Saint – Exupéryho. V originálnom prevedení nám predviedli vo svojom záverečnom vystúpení príbeh Malého princa.

FOTOGALÉRIA http://www.zilinadnes.sk/mozaika/hladame-zem-stastnych-ludi

Autor: Karol Herian, FOTO: Juraj Sabaka