Americkí profesionáli si vymieňali skúsenosti so Žilinčanmi
Pätica profesionálov z Minnesoty a Wisconsinu si v máji vymieňala skúsenosti so svojimi žilinskými kolegami.
V rámci Group Study Exchange programu Rotary.
Študijný tím bol zložený z architekta, sociologičky, riaditeľky sociálnych služieb, marketingovej špecialistky a odborníčky na dane.
Pobyt amerického tímu sa skladal z profesionálnych návštev, ale aj prehliadky mesta, výletu na plte, na hrad Strečno, Jánošíkových dier a pozorovania Saturnu na Hvezdárni Malý diel. Američania sa oboznámili predovšetkým s činnosťou žilinských neziskových organizácii ako Nadácia Krajina Harmónie, kultúrne centrum Stanica, Detské krízové centrum Náruč a Regionálne centrum autistov.
Srdce dôležitejšie ako peniaze
Kultúrne centrum Stanica je fenomén. Tricia a Rob sa stretli s Robom Blaškom, ktorý bol cez ten istý program pred tromi rokmi v štáte Maryland. Zbieral tam skúsenosti ako člen československého tímu. Teraz sa ocitol v opačnej pozícii. Sprevádzal a vysvetľoval. Pri prehliadke industriálneho divadla S2 bolo cítiť úžas a rešpekt. „Všetko je možné, to mi napadlo pri návšteve Stanice, keď som uvidel divadelnú sálu postavenú z prepraviek od piva. V tomto kultúrnom centre ma prekvapil celkový inovatívny prístup a ľudia, ktorí majú vášeň pre to, čo robia. Dať do práce celé srdce je častokrát dôležitejšie ako mať peniaze,“ povedal Rob Howard, architekt zo Saint Paul. Tricia, Robo Blaško, Rob a S2 - priestor Stanice pre súčasné divadlo a tanec.
V synagóge, Velvet Revolution & Velvet Divorce
Zaujala aj rekonštrukcia Novej synagógy, ktorá sa má vďaka buldočej túžbe ´Staničiarov´ stať kunsthalle. Príbeh stavby, ktorá je spojená s čudným obdobím európskych dejín a taktiež Slovenska, nám pripomína, že v Žiline žila početná židovská komunita so svojimi duchovnými potrebami. A že máme vzácnu architektonickú pamiatku európskeho významu od slávneho Petra Behrensa. Z modlitebne sa potom stalo všeličo. Z posledných rokov si tento priestor pamätá najmä poslucháčov univerzity a návštevníkov kina. Holokaust, komunizmus, Nežná revolúcia (Velvet Revolution), privatizácia, rozpad Československa (Velvet Divorce)... Američania sa o to živo zaujímajú, bez ohľadu na svoju profesiu. A samozrejme ich zaujíma, ako sa to zmenilo, ako sa udomácnila demokracia, ako sa rozbiehala občianska spoločnosť, komunitný život a ako to celé funguje teraz.
Na Dlhej ceste, Gáborík, baby proti chalanom
ajo z klubu Dlhá cesta si pripravil zoznam otázok, ktoré museli byť zodpovedané. Podarilo sa. Odpovede na otázky ľudí s postihnutím na Klube dlhá cesta alebo výstava umeleckej tvorivosti autistov v Makovického dome patrili medzi tie nevšedné návštevy, kde išlo viac o emócie a slová boli menej dôležité. Dochádzalo k mnohým veselým kontaktom a neočakávaným situáciám. „Budeme hrať baby proti chalanom,“ vykríkla Ann, ktorá je profesorkou sociológie na Minnesotskej univerzite, zobrala basketbalovú loptu a na dvore detského krízového centra sa strhol improvizovaný zápas s americkými legionármi. Deti, ktoré majú ešte stále v očiach nedôveru, okamžite pristúpili na hru. Páčilo sa im, že ich anglicky hovoriace dámy berú ako seberovných, tešia sa z pohybu a spoločných útokov na kôš. Ann si v zápale boja roztrhla sandálu. Šport je fenomén, ktorý spája kontinenty a prekračuje hranice, medzi štátmi ale aj medzi národmi. Mimochodom v Minnesote sa toho o Slovensku veľa nevie, ale Mariána Gáboríka tam poznajú všetci. Viac ako Jágra. Fanúšikovia Minnesoty Wild doteraz s nostalgiou nosia mikiny s nápisom Gaborik. V nadácii Krajina Harmónie. Zľava: Deb, riaditeľka nadácie Soňa Holúbková, Ann, Jamie, nemecký dobrovoľník Felix a Tereza Holúbková.
Generácie lídrov, nové výzvy
Tých niekoľko dní, ktoré strávili americkí hostia v Žiline je na zovšeobecňovanie málo, ale určite zaujala cesta, ktorou prešli žilinské neziskové organizácie. Zahraniční hostia spoznali inšpiratívne osobnosti a výmena skúsenosti je vždy prospešná. Spojené štáty majú silný komunitný život, je bežné pomáhať a stať sa dobrovoľníkom a systém získavania finančnej podpory je na dosť vysokej úrovni. Peňazí nikdy nie je dosť, a ani asi nebude, problémy sú podobné, ale všetko je to hlavne o osobnom prístupe, nadšení a schopnosti spolupracovať. „Som rada, že som stretla dve generácie lídrov v miestnych neziskových organizáciach. Dúfam, že budú úspešne pokračovať, v práci svojich predchodcov a vysporiadajú sa s novými výzvami, ktoré prináša globalizovaný svet a pre vás aj Európska únia,“ uviedla Jamie Hopkins, na svojom blogu pri odchode zo Žiliny. Group Study Exchange (GSE) je program, ktorý umožňuje výmenu mladých profesionálov. Organizuje ho Rotary International. Aj niekoľko Žilinčanov sa takto vybralo do sveta zbierať skúsenosti. GSE na lokálnej úrovni zabezpečuje Rotary klub Žilina.
Text: Martin Barčík
Fotografie: Martin Barčík, Oldřich Kovář