24. Jašidielňa očami rotariánov

Dlohoročným podporovateľom a spoluorganizátorom jašidielne je Rotary klub Žilina.

Medzinárodný festival tvorivosti a fantázie Jašidielňa pre mladých s postihnutím zdravím a bez postihnutia v Žiline, ktorý organizuje Nadácia Krajiny harmónie je pre obyvateľov mesta Žilina i širšie okolie dobre známy. Celé mesto a najmä veľa mladých ľudí zo Slovenska, ale i zo zahraničia sa vtedy stretávajú, prenesú sa do sveta rôznych hier, historických udalostí a fantázie. Je to krásny pohľad na rozradostených mladých ľudí vyzdobených v rôznych kostýmoch a dobových oblečeniach, ktorí na viacerých miestach v centre mesta si vytvárajú rôzne hry („dielne kde sa môžu bezstarostne jašiť“), tancovať a spievať. Aj pre nezaujatých ľudí je to nádherný pocit vidieť baviť sa mládež bez ohľadu na národnosť a zdravotné postihnutie. Tu sa nerobia žiadne rozdiely medzi mladými ľuďmi a všetci sú si rovní.

V tomto roku sa uskutočnil už 24. ročník takéhoto festivalu a to v dňoch 4. – 6. septembra a niesol sa v znamení hier svetového dramatika Williama Shakespeara zo 16.storočia. Na festivale sa zúčastnilo 200 pozvaných účastníkov z 32 rôznych zariadení a to z 11 štátov Európy. Úvodné predstavenie v divadle, ale aj samotné dielne predvádzali útržky z klasických divadelných hier ako sú Hamlet, Romeo a Júlia, Macbeth, Sen noci Svätojánskej, Richard III a iné. Napriek neistému počasiu, všetko dopadlo veľmi dobre a všetci sa rozchádzali s dobrým pocitom, z krásneho podujatia a z novo utvorených priateľských vzťahov.

Uskutočnenie takéhoto významného podujatia však nie je možné bez podpory a sponzorstva mnohých organizácii a sponzorov. Jedným z hlavných sponzorov je aj Rotary klub Žilina, ktorý od samého začiatku svojho pôsobenia prispieva značnou finančnou i materiálnou podporou. Práve Jašidielňa je aj prvým a nosným projektom Rotary klubu v Žiline, hoci tých projektov postupne pribudlo a to aj Stružielka v Čadci, Autistická škola v Bánovej, Aktívny vozík a ďalšie sponzorstva. Samozrejme, že na všetku našu činnosť je potrebné finančné prostriedky získať viacerými benefičnými podujatiami ako je Rotary ples, Benefičný koncert, aukcie obrázkov detí a ďalšie aktivity. Posledné roky sme pritiahli dokonca i partnerský Rotary klub z Poľska.

Členovia Rotary klubu takúto sponzorskú službu robia radi a majú radosť z radostí detí. Takéto projekty ako je Jašidielňa pomáhajú aj nám napĺňať ciele Rotary International, t.j. vytvárať dobrú medzinárodnú spoluprácu, rozvíjať priateľstvo, pomáhať postihnutím, a pritom dodržiavať vysoké etické princípy v osobnom i pracovnom živote.

Máme s Nadáciou Krajiny harmónie veľmi dobré vzťahy, pravidelne sa informujeme o svojej činnosti, navštevujeme svoje podujatia ako napr. koncerty, Slávnosť svetiel a pod., a vznikli už aj mnohé osobné vzťahy s postihnutými deťmi. Je to nádherný pocit, keď Vás stretne niektorý člen z Jašidielne a úprimne ďakuje za poskytnutú pomoc. Takýto festival mládeže ako je Jašidielňa je aj akýmsi vzorom, ako by si všetci ľudia mali navzájom vychádzať, ako pestovať priateľstvo a vzájomné porozumenie. To sú veľmi vzácne priority, ktoré by sme si mali všetci vážiť a ich pestovať.

Text: Karol Herian

Obrázky: Martin Barčík, Juraj Sabaka