V Strečne sa stretli študenti z 10 krajín

Strečno cez víkend hostilo 62 zahraničných študentov z 10 krajín (Argentína, Brazília, Kanada, Kolumbia, Ekvádor, Mexiko, Taiwan, Thajsko, USA a Venezuela).

Pre týchto stredoškolákov sa Slovensko a Česko stali na jeden rok prechodným domovom.

Budú tu študovať a žiť v slovenských alebo českých rodinách. Spoznať Slovensko a Česko, kultúru týchto krajín, ich ľudí, rozšíriť si vzdelanie, znalosti a získať skúsenosti môžu títo študenti vďaka výmennému programu, ktorý na celom svete už 75 rokov organizuje Rotary International, na Slovensku a v Česku funguje nepretržite od roku 1997. V rámci neho vycestovalo do zahraničia viac ako tisíc slovenských a českých študentov a zhruba rovnaký počet zahraničných študentov strávil jeden školský rok na Slovensku alebo v Česku.

Na stretnutí v Strečne sa zahraniční študenti dozvedeli reálie o Slovensku a Česku, o kultúrnych, vzdelávacích a iných odlišnostiach oproti krajinám, z ktorých pochádzajú. Svojimi skúsenosťami prispeli tiež študenti, ktorí sa na tomto výmennom programe zúčastnili v minulosti. Ide o výmenný pobyt, čo znamená, že slovenský alebo český študent býva rok v zahraničí, a, naopak, zahraničný študent zase rok u nás. Na programe sa môžu zúčastniť stredoškolskí študenti vo veku 16 – 18,5 (výnimočne 19) rokov. Študenti počas svojho pobytu poznávajú inú kultúru, iné názory, iný školský systém, získavajú skúsenosti, rozširujú si obzory, významným spôsobom posilňujú svoju osobnosť a samostatnosť. Naučiť sa jazyk hostiteľskej krajiny je prostriedkom, nie hlavným cieľom pobytu. Študenti počas pobytu získajú priateľov na celý život nielen medzi svojimi vrstovníkmi, ale aj v hostiteľských rodinách.

Rotary zabezpečuje program na neziskovom základe, čiastočne naň finančne prispieva. Hostiteľské rodiny i jednotliví rotariáni organizujúci program sú dobrovoľníci. Hlavný rozdiel oproti podobným výmenným programom organizovaným komerčnými agentúrami je významná finančná úspora účastníkov a príkladná starostlivosť o študentov počas ich pobytu. Vďaka celosvetovej pôsobnosti Rotary je možné zorganizovať pobyt v mnohých krajinách celého sveta. Záujem je predovšetkým o krajiny mimoeurópske. Najviac študentov trávi svoj školský rok v USA, Kanade, Mexiku a Brazílii, veľmi zaujímavé pobyty sú na Taiwane, skôr sporadické sú výmeny organizované s Thajskom, Japonskom, Indonéziou, Kolumbiou, Ekvádorom a Juhoafrickou republikou.