Deň boja proti detskej obrne, zostávajú už len tri štáty

Na 24. októbra tohto roku OSN vyhlásilo Svetový deň POLIO (boj proti detskej obrne). Vďaka iniciatíve Rotary International počet štátov, kde sa choroba vyskytuje, poklesol o 99 percent. Do projektu sa zapája aj Rotary klub Žilina.

V projekte POLIO rotariáni spolupracujú s ďalšími medzinárodnými partnermi. Začiatok se datuje do roku 1985. Z pôvodných 125 krajín sú už len tri štáty, kde se detská obrna vyskytuje – Afganistan, Nigéria a Pakistan. Rotariáni na boj proti detskej obrne prispeli čiastkou presahujúcou jednu miliardu dolárov, čo z Rotary International robí najväčšieho nevládneho prispievateľa. V tomto roku sa rozhodla toto úsilie podporiť tiež nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá spolu s Rotary International prisľúbila, že do roku 2018 prispeje dvojnásobkom toho, čo členovia Rotary klubov (až do čiastky 35 miliónov dolárov vložených Rotary) v kampani nazvanej End Polio Now: Make History Today. K podpore se aktuálne pripojila aj držiteľka ceny Emmy – herečka Archie Panjabi. Tá strávila časť uplynulého roku očkovaním detí v Indii, odkiaľ pochádza.

„K veľkému medzinárodnému projektu sa hrdo hlási aj náš klub. Dokonca v tejto súvislosti pripravujeme aj jednu novú akciu. Prvé dva decembrové týždne budeme na vianočných trhoch ponúkať Žilinčanom čokoládu a výťažok pôjde práve na POLIO,“ uviedol prezident Rotary klubu Žilina Oldřich Kovář.

Viac než 25-ročnú prácu na poli boja s detskou obrnou oslavuje Rotary International po celom svete prostredníctvom osvetľovania pamiatok titulkom END POLIO NOW. Počas posledných rokov bolo logo projektu premietané napríklad na budovu opery v Sydney, budovu parlamentu v Londýne alebo na Rachefovu pyramídu.

Viav informácií o projekte nájdeš na http://www.endpolionow.org